Minutes:
RESOLVED –
1. That the Member-level bodies of the Council for 2018/19, and the number of Members on each be as follows:-
Planning Committee 15
Planning Sub Committee 3
Appeals and Regulatory Committee 15
Licensing Committee 15
Employment and General Committee 6
Overview and Performance Scrutiny Forum 14
Community, Customer and Organisational
Scrutiny Committee 8
Enterprise and Wellbeing Scrutiny Committee 8
Standards and Audit Committee 5
(Borough Council representatives only)
2. That the following named members be appointed to the Council’s Member-level bodies for 2018/19:-
Planning Committee
Councillors: P Barr, Bingham, Brady, Brittain, Callan, Catt, Caulfield, Davenport, Elliott, T Gilby, Hill, Miles, Sarvent, Simmons and Wall.
Planning Sub-Committee
Councillors: P Barr, Brittain and T Gilby.
Appeals and Regulatory Committee
Councillors: Bellamy, Bexton, Bingham, Brown, Derbyshire,
A Diouf, Hill, P Innes, Miles, A Murphy, T Murphy, Niblock, Parsons, Perkins and Rayner.
Licensing Committee
Councillors: J Barr, Bellamy, Bexton, Brown, Brunt, Burrows,
L Collins, Derbyshire, Flood, P Innes, A Murphy, Parsons, Rayner, Redihough and Slack.
Employment and General Committee
Councillors: Blank, Burrows, Davenport, J Innes, Simmons and Wall.
Overview and Performance Scrutiny Forum
Councillors: J Barr, Borrell, Callan, Caulfield, L Collins, Derbyshire, V Diouf, Dyke, Falconer, Flood, P Innes, Parsons, Perkins and Sarvent.
Community, Customer and Organisational Scrutiny Committee
Councillors: Borrell, L Collins, Dyke, Flood, P Innes, Niblock, Parsons and Sarvent.
Enterprise and Wellbeing Scrutiny Committee
Councillors: Caulfield, D Collins, Derbyshire, V Diouf, Dyke, Falconer, Perkins and Sarvent.
3. That the following named members be appointed to the Standards and Audit Committee (Borough Council representatives only) for 2018/19:-
Councillors: Caulfield, Derbyshire, A Diouf, Hollingworth and Rayner.
4. That the following named members be appointed to the roles of Chairs and Vice-Chairs of Committees for 2018/19:-
Planning Committee Chair: Councillor Brittain
Vice Chair: Councillor Simmons
Planning Sub-Committee Chair: Councillor T Gilby
Vice Chair: Councillor Brittain
Appeals and Regulatory Chair: Councillor Bellamy
Committee Vice-Chair: Councillor A Murphy
Licensing Committee Chair: Councillor Bellamy
Vice-Chair: Councillor A Murphy
Employment and General Chair: Councillor Burrows
Committee
Overview and Performance Councillors P Innes and
Scrutiny Forum Sarvent to be alternating Chairs
Community, Customer and Chair: Councillor P Innes
Organisational Scrutiny Vice-Chair: Councillor Borrell
Committee
Enterprise and Wellbeing Chair: Councillor Sarvent
Scrutiny Committee Vice-Chair: Councillor Perkins
Standards and Audit Chair: Councillor Rayner
Committee Vice-Chair: Councillor A Diouf
Supporting documents: