Minutes:
RESOLVED –
1. That the Member-level bodies of the Council for 2021/22, and the number of Members on each be as follows:-
Planning Committee
|
15 |
Planning Sub Committee
|
3 |
Appeals and Regulatory Committee
|
14 |
Licensing Committee
|
14 |
Employment and General Committee
|
6 |
Overview and Performance Scrutiny Forum
|
16 |
Community, Customer and Organisational Scrutiny Committee
|
8 |
Enterprise and Wellbeing Scrutiny Committee
|
8 |
Standards and Audit Committee (Borough Council representatives only)
|
6 |
2. That the following named Members be appointed to the Council’s Member-level bodies for 2021/22:
Planning Committee
Councillors: Barr, Bingham, Borrell, Brady, Callan, Catt, Caulfield, D Collins, Davenport, G Falconer, T Gilby, Mann, Marriott, Miles and Simmons.
Planning Sub-Committee
Councillors: Barr, Callan and D Collins.
Appeals and Regulatory Committee
Councillors: Bellamy, Bingham, G Falconer, Flood, P Innes, Marriott, Miles, A Murphy, S Niblock, Perkins, Perry, Rayner, Redihough and Rogers.
Licensing Committee
Councillors: Bagshaw, Bellamy, Blakemore, Brittain, Flood, A Murphy, T Murphy, P Niblock, S Niblock, Perkins, Rayner, Redihough, Rogers and Thornton.
Employment and General Committee
Councillors: Blank, Brittain, Davenport, K Falconer, T Murphy and Simmons.
Overview and Performance Scrutiny Forum
Councillors: Blakemore, Borrell, Brittain, Catt, Caulfield,
L Collins, Coy, Dyke, Flood, Fordham, T Gilby, Hollingworth, Kellman, Kelly, Mann and Snowdon.
Community, Customer and Organisational Scrutiny Committee
Councillors: Bagshaw, Blakemore, Borrell, L Collins, Dyke, Fordham, Kellman and Kelly.
Enterprise and Wellbeing Scrutiny Committee
Councillors: Brittain, Caulfield, Coy, Dyke, Flood, Hollingworth, Mann and Snowdon.
3. That the following named Members be appointed to the Standards and Audit Committee (Borough Council representatives only) for 2021/22:
Councillors: Brady, Caulfield, Kellman, T Murphy, Rayner and Snowdon.
4. That the following named Members be appointed to the roles of Chairs and Vice-Chairs of Committees for 2021/22:
Planning Committee
|
Chair: Councillor Callan Vice-Chair: Councillor Simmons
|
Planning Sub Committee
|
Chair: Councillor D Collins Vice-Chair: Councillor Callan
|
Appeals and Regulatory Committee
|
Chair: Councillor A Murphy Vice-Chair: Councillor Perkins
|
Licensing Committee
|
Chair: Councillor A Murphy Vice-Chair: Councillor Perkins
|
Employment and General Committee
|
Chair: Councillor T Murphy
|
Overview and Performance Scrutiny Forum
|
Councillors L Collins and Flood to be alternating Chairs
|
Community, Customer and Organisational Scrutiny Committee
|
Chair: Councillor L Collins Vice-Chair: Councillor Borrell
|
Enterprise and Wellbeing Scrutiny Committee
|
Chair: Councillor Flood Vice-Chair: Councillor Dyke
|
Standards and Audit Committee
|
Chair: Councillor Rayner Vice-Chair: Councillor Kellman
|
Supporting documents: