Your Councillors
Local Councillors are elected by the community to decide how the council should carry out its various activities. They represent public interest as well as individuals living within the ward in which he or she has been elected to serve a term of office.
They have regular contact with the general public through council meetings, telephone calls or surgeries. Surgeries provide an opportunity for any ward resident to go and talk to their councillor face to face and these take place on a regular basis.
Councillors are not paid a salary for their work, but they do receive allowances. By law, all members of the Council are required to complete a declaration of interest form, the details of which are published annually.
To find your councillor please use the below links:
-
Councillor Laura BagleySpire
Labour
-
Councillor Gavin Baldauf-GoodLinacre
Labour
Cabinet Member for Customers and Business Transformation
-
Councillor Barry BinghamWhittington
Liberal Democrats
-
Councillor June BinghamStaveley North
Liberal Democrats
-
Councillor Lisa BlakemoreRother
Labour
Vice-Chair of Scrutiny Select Committee – Resilient Council
-
Councillor Mick BradyHasland
Labour
Mayor of Chesterfield 2023-24
-
Councillor Stuart BrittainHasland
Labour
Vice-Chair of Planning Committee
-
Councillor Robert BrockBrampton West and Loundsley Green
Labour
Vice-Chair of Licensing Committee
-
Councillor Ian CallanBrimington South
Labour
Chair of Planning Committee
-
Councillor Kate CaulfieldWhittington Moor
Labour
Chair of Standards and Audit Committee
-
Councillor David CulleyBrimington North
Labour
-
Councillor Maureen DavenportBrockwell
Liberal Democrats
-
Councillor Jonathan DaviesBrampton East and Boythorpe
Labour
Cabinet Member for Health and Wellbeing
-
Councillor Barry DykeStaveley Central
Labour
Chair of Scrutiny Select Committee – Resilient Council
-
Councillor Glenys FalconerBrampton East and Boythorpe
Liberal Democrats
-
Councillor Jenny FloodRother
Labour
Chair of Scrutiny Select Committee – Economic Growth and Communities
-
Councillor Tricia GilbyBrimington South
Labour
Leader and Cabinet Member for Economic Growth
-
Councillor Katherine HollingworthBrockwell
Liberal Democrats
-
Councillor Paul HolmesWhittington
Liberal Democrats
Leader of the Opposition
-
Councillor Jean InnesDunston
Labour
Cabinet Member for Housing
-
Councillor Peter InnesSpire
Labour
Chair of Employment and General Committee
-
Councillor Paul JacobsStaveley North
Liberal Democrats
Vice-Chair of Standards and Audit Committee
-
Councillor Maggie KellmanWalton
Liberal Democrats
-
Councillor Gordon McLarenDunston
Labour
-
Councillor Keith MilesRother
Labour
Vice-Chair of Appeals and Regulatory Committee
-
Councillor Shirley NiblockBrampton West and Loundsley Green
Liberal Democrats
Vice-Chair of Scrutiny Select Committee – Economic Growth and Communities
-
Councillor Allan OgleStaveley South
Labour
-
Councillor Suzie Francis PerkinsBrimington North
Labour
Chair of Appeals and Regulatory and Licensing Committees
-
Councillor Nicholas RedihoughWalton
Liberal Democrats
-
Councillor Jacqueline RidgwayStaveley Central
Labour
-
Councillor Kate SarventSpire
Labour
Cabinet Member for Town Centres and Visitor Economy
-
Councillor Amanda SerjeantHasland
Labour
Deputy Leader and Cabinet Member for Finance and Asset Management
-
Councillor Tom SnowdonWalton
Liberal Democrats
-
Councillor Judith StatonLinacre
Labour
Cabinet Member for Governance
-
Councillor Martin StoneBrampton West and Loundsley Green
Labour
Cabinet Member for Climate Change, Planning and Environment
-
Councillor Leslie ThompsonWhittington Moor
Labour
-
Councillor Kelly ThorntonWhittington
Liberal Democrats
-
Councillor Michelle TwiggDunston
Labour
-
Councillor Debbie WheeldonStaveley South
Labour
-
Councillor Stuart YatesStaveley South
Labour